Není kalorie jako kalorie

Kalorie jsou dalším dílem skládanky v cestě za vysněnou postavou. Jsou ale vystaveny mýtům, kterým se nevyhne žádný začátečník. Přispěchal jsem proto s dalším videem, kde vám tyto mýty představím a zároveň vysvětlím, co dělat, abyste se jim vyhnuli.

Hned první mýtus, který doslova paralyzuje výsledky cesty za vysněnou postavou, je ten, že všechny kalorie jsou špatné. Lidé zkrátka nerozlišují, jakého jsou kalorie původu, a hází všechny do jednoho pytle. První rada tedy zní – s přihlédnutím na Tvůj cíl se soustřeď právě na to, z jakého zdroje dané kalorie přijmeš. Není tedy tolik důležité, kolik toho sníš, ale jaká je struktura Tvého jídelníčku. Pokud máš jídelníček zaměřený spíše na bílkoviny než na sacharidy, je to výhodné zejména proto, že bílkoviny mají vysoký termický efekt. To znamená, že pro strávení bílkovin spotřebuje naše tělo více energie, než pro strávení „rychlých“ sacharidů. Vynaloží-li tělo více energie, spálí tím i více tuků.

Příjem tuků je ale stejně tak důležitý. Máš-li příliš nízký příjem tuků, rozhodíš si hormonální metabolismus a poruší se tak Tvá hormonální rovnováha. Právě hormony mají zásadní vliv na to, jakých dosáhneš výsledků při přeměně postavy a jaká je Tvá vitalita. Neboj se tedy zdravých tuků a zařaď je rovněž do svého jídelníčku.

VIDEO: Není kalorie jako kalorie

Druhý mýtus se točí kolem přijatých a vydaných kalorií. Nemalá skupina lidí často využívá zaběhnutou rovnici – příjem/výdej kilojoulů. Jenže každý náš den je jiný, tudíž i výdej kalorií bude rozdílný. Velmi záleží také na rychlosti našeho metabolismu.

Věřím, že Ti tyto rady pomohou a vyvaruješ se tak zbytečných chyb. Doporučuji vytvořit si deník, kam si budeš zaznamenávat to, co jsi za týden snědl, jak se změnila tvá váha a míry, a podle toho upravuj, experimentuj. To je má rada na závěr. A pakliže se Ti příspěvek líbil, budu rád, když jej budeš sdílet s kamarády a známými. Nezapomeň se také přihlásit k odběru novinek.

About The Author

Tomáš Jehlička

Tomáš Jehlička je fitness trenér a autor online fitness programu Výzva 21 dní a portálů Cvičení doma a Trenér online. Tomáš je zakladatelem společnost GORILLA fitness, která vyvíjí vlastní řadu doplňků výživy a stejnojmenného eshopu. Díky jeho jedinečnému přístupu zaměřenému na efektivní metody přeměny postavy a motivaci změnilo svůj životní styl desítky tisíc lidí.

Napište mi co si myslíte :)

3 Comments

 • JANA

  Reply Reply 3.12.2015

  Ahoj.Prosímtě co mě po ránu nakopne.Já třeba piju citronovou vodu.Je to v pořádku?Nevíš o něčem dalším?Díky za odpověď.Jana

 • Lida

  Reply Reply 22.1.2017

  kdyz nepisu co snim denne?je to velky prusvih?

  • Marek Jehlička

   Reply Reply 20.2.2017

   Ahoj Ludmilo. Průšvih to není, jen když podíváš zpátky, asi si nevzpomeneš, cos jedla před 2 – 5 – 10 dny 🙂 Takže to asi nevyhodnotíš a nebudeš schopná udělat změny 😉 Marek

Leave A Response

* Denotes Required Field